Hús vagy gabona?

Amióta ebben a témában olvasgatok, teljes a fejemben a zűrzavar. Az egyik azt mondja, hogy a hús beteggé tesz, persze következésképp váljak vegetáriánussá. A másik szerint pedig a gabonafélék okozzák az anyagcserezavarokat.

Az egyik arra hivatkozik, hogy számunkra tökéletesen kielégítő a növényi táplálék, sok rost. A másik szerint pedig nem szabad elhagyni a húsokat és zsírokat. Az egyik szerint a hús telítetlen zsírsavai okozzák a cukorbetegséget, mig a másik arról próbál meggyőzni, hogy a tésztafélék, vagyis a szénhidrát miatt alakul ki.

Én meg itt állok a viták kereszttüzében a 180 kilómmal és nem tudom mihez kezdjek. Jó, annál kevesebb kalóriát kell bevinnem, mint eddig, de mit? Húst vagy szénhidrátot? A mozgás persze elengedhetetlen, de ahoz tápanyag kell. Mivel fedezzem a szervezetem szükségleteit?

Minap olvasgattam és beszélgetéseket halgattam a paleolit táplálkozással kapcsolatban. Szendi Gábor azt állítja, hogy táplálkozásunk helytelensége okozza a civilizációs ártalmainkat. Akár a rák, a cukorbetegség, vagy a szív rendellenességei. Egy teljesen logikus gondolatmenettel levezeti, hogyan változott meg a kultúránk és életmódunk változási során a normálisnak tekintett táplálkozás.

A gondolatsor tiszta, nem kell gabonát fogyasztani. Rost meg van a más zöldségekben és növényekben is. Aztán azt is mondja, hogy nem kell cukrot fogyasztani. Ezzel nincs is bajomn, amúgy sem eszem édeset. Kivéve a tea, azt édesen szeretem, de nem hiányzik a süti meg a csoki. No de azt is mondja, hogy nem kell tejet inni. Igaz is, a hozzánk közel álló népek egy része a mai napig képtelen megemészteni a tejet. Mint a japánok. Ugyanakkor a kaukázusban élő rokonaink meg joghurtot kefirt fogyasztanak, és sajtokat készítenek. Mondjuk ezek már erjesztettek, mint a lovasnomád őseink kancatej itala a kumisz is.

Aztán olvasgatok tovább, mások véleményét, és máris beleütközöm a gabonák, kiváltképp a teljesőrlésűek előnyeiről szóló tanulmányokba. Az meg arról győz meg, hogy a hús bizony méreg, amire az emberi szervezetnek nincs szüksége. érdekes módon ez azt állítja, hogy a bélrendszerünk olyan, hogy abban a hús csak rohad, mire a végére ér. Közben persze mérgeket bocsát a szervezetbe, amik a civilizációs bajainkat okozzák.

Hát ki képes itt eligazodni? Egyszerűen az az érzésem támadt, hogy valamelyik azért mondja azt amit, mert az életemre akar törni. Meg akar mérgezni és ezzel a kegyetlenül egyszerű módszerrel kívánja megoldani a népesség túlszaporodását a földön. Mondjuk mi, magyarok már amúgy is fogyunk. De melyiktől? Mi az, amit ehetünk és mi az, ami megöl minket?

Amikor egy cukortermeléssel foglalkozó nagyvállalat felkért egy "független" laboratóriumot, hogy végezzen tudományos igényű kutatást a szaharin kockázatairól, az eredmény mindenben alátámasztotta az előre elvárt igényeket. A kutatók kimutatták, hogy a szaharinnal táoplált egerek és patkányok milyen válogatott kínok között pusztultak el. Másszor meg a szaharingyártó kért fel egy független kutatót. Az ugyanolyan meggyőzőerővel tudta bizonyítani, hogy a cukor mérgező.

Akkor rendebn, se cukor, se szaharin. De ha se hús, se gabona, akkor csak a paradicsom marad, amit ugyan szeretek, de azért azt nehezen tudnám elképzelni, hogy csak azt egyem. Egy újabb tudományos kutatás kimutatta, hogy az ember, ha fél éven át csak zöldborsót eszik, súlyos klinikai tüneteket produkál, súlyosabb esetben akár bele is halhat. tehát a borsó is mérgező?

Na jó, nem hülye vagyok, csak kövér. Tudom, hogy a szegényes táplálkozás épp úgy káros, mint a túlzott anyagbevitel. Csak hát jó lenne tudni mitől lettem ekkora, és hogyan szabadulhatok meg ettől a hatalmas feleslegtől. Tudom mozgás, de ahhoz energia kell. Mi legyen?